Monday, 6 July 2020

ŞEBEKE BAĞLANTILI VE BAĞLANTISIZ GES SİSTEMLERİYLE AYETEK SOLAR HİZMETİNİZDE!

Güneş Enerjisi İle Elektrik Üretmek

Güneş Enerjisi İle Elektrik Üretmek

Son yıllara popülerleşmeye başlayan güneş enerjisi sistemleri ile elektrik üretmek furyası aldı başını yürüdü. Artık birçok yerde güneş enerjisi ile elektrik üreten sistemleri görebiliyoruz. Bunda en büyük etken bu sistemlerin seri üretime geçmesi ve fiyatlarının ucuzlaması oldu. Fiyatların uçuk fiyatlardan normal seviyelere inmesi ve elektrik faturaların kabarması hepsine ek olarak devletin güneş enerjisi mevzusuna el atıp destek vermesiyle birçok kişi bu nimetten faydalanmak için harekete geçti. Güzel sonuçlar gelmeye başladı. İlk başta sadece genelde şebekeye bağlı sistemler kullanılsa da şimdilerde sistemden bağımsız olarak çalışan sistemler de mevcut. Aydınlatma, üretim hatta tarla sulamak için bile güneş enerjisinden faydalanılan durumlar mevcut. Kurulan basit yöntemlerle bir evin tüm elektrik ihtiyacını karşılayabilen sistemler yapılabiliyor. Genelde bir evin 70-100 lira arası elektrik faturası ödediğini varsayarsak bu meblağdan kurtulmak güzel bir durum. Tabi ki en baştan yüklü bir parayı sistemi kurmak için harcıyoruz ancak yine de köklü bir çözüm bulmuş oluyoruz elektrik faturasına.

Güneş Enerjisi Kullanabilmek İçin Gerekenler

Güneş enerjisinde faydalanalım faydalanmasına da gerekli bazı sistem parçaları var. Bunları tamamlamadan güneşten elektrik üretmemiz hayalden öte gidemez. Bunun için bize solar güneş panelleri lazım evvela. Güneşten gelen ışığı enerjiye çevirebilmek için. Ardından bu enerjiyi kullanılabilecek enerjiye çevirecek olan bir eviriciye ve çevrilen enerjiyi depolayabileceğimiz akülere. Ve tabi ki enerji aktarımı için kullanılacak tesisata ihtiyacımız olacak. Tesisattan kasıt kablolar. Güneşten gelen ışıklar paneller üzerine düşecek ve paneller çalışmaya başlayacak. Ardından paneller güneşten aldığı ışığı elektrik enerjisine çevirecek ancak bu elektrikle herhangi bir elektronik eşya çalışamaz. Bunu eşyalarımız için uygun elektriğe çevirecek bir çevirici lazım. Bu safhada evirici üstüne düşen görevi yapacak ve elektriği bizim için kullanılabilir hale getirecek. Ardından kullanıyorsak eğer elektriği bize iletecek kullanmadığımız kısmı ise güneşin olmadığı zamanlarda kullanmak üzere akülere yönlendirecek. Akülerde bekleyen enerji güneşten enerji gelmediği zamanlarda bize hizmet edecek.

Güneş Enerjisi Ucuz mu?

Her ne kadar ilk başta yüklü bir para ödettirse de işletme sırasında hiçbir masraf çıkartmayan bir sistemdir güneş enerjisi. Sistemi kurduktan ve parasını ödedikten sonra cebimizden masraf çıkartmadan uzun yıllar kullanabiliriz. Tabi bunda kaliteli malzeme kullanma şartını da unutmayalım.

Güneş Enerjisi Karlı mı?

Geleceğe yönelik güzel bir yatırım olan güneş enerjisi sistemi kurduktan sonra tamamen kesemize kar olarak geri döner. Güneş enerjisi son derece karlıdır.